Słodycze na lepszy nastrój

News

Każdy z nas wie, że słodycze mają zgubny wpływ na nasze zdrowie oraz na naszą figurę. Przychodzą jednak chwile zmniejszonego nastroju, stres, przygnębienie. Wtedy to pragniemy szybko poczuć się dobrze i sięgamy po słodycze. Czy rzeczywiście słodycze oddziałują pozytywnie na nastrój? A jeśli tak, dlaczego tak się dzieje?

Słodycze a nastrój

            Wśród wielu z nas istnieje przeświadczenie, że słodycze wpływają pozytywnie na nasz nastrój. Ciasteczka, batoniki, czekolada to idealny sposób na poprawę samopoczucia po ciężkim, stresującym dniu. Niektórzy dietetycy i lekarze uważają, że odczuwanie przyjemności kończy się jednak na odczuwaniu przyjemnego smaku. Dlaczego taka duża liczba osób, uważa, że słodycze poprawiają nastrój?

Serotonina i fenyloetyloamina

            Co ma wspólnego słodka przekąska z serotoniną? Otóż bardzo wiele! Podczas spożywania słodyczy w organizmie człowieka wytwarza się insulina, która odpowiedzialna jest za obniżenie poziomu cukru we krwi. Przy okazji insulina gromadzi aminokwasy, które przeszkadzają substancji zwanej tryptofan, z której to syntezowana jest serotonina. Z kolei serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który sprawia, że czujemy się zrelaksowani, mniej spięci o odprężeni.

            Dodatkowo czekolada zawiera składniki uzależniające. Wśród nich znajduje się fenyloetyloamina – substancja należąca do grupy endorfin, która stymuluje rozkurczanie mięśni gładkich, a także obniża ciśnienie krwi.

Krzepiąca siła cukru?

            Faktycznie słodycze mogą wpływać na czasową poprawę nastroju. Jednakże niesie to ze sobą pewne konsekwencje zdrowotne. Jak już wspomniano poprawa nastroju jest tymczasowa. Gdy nastrój zaczyna się pogarszać, mamy znów ochotę na cos słodkiego. Takie nawyki mogą doprowadzić do uzależnienia.

            Dodatkowym minusem jest przyzwyczajanie organizmu do dawki cukru w sytuacjach stresowych. Układ nerwowy przyzwyczaja się do wyższego poziomu cukru, dlatego przy każdym dniu wypełnionym stresem będziemy odczuwać ochotę na słodkie.

            Nadmierna konsumpcja słodyczy ma również negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, źle oddziałuje w dłuższej perspektywie na nasze samopoczucie i może być źródłem frustracji. Dodatkowo nasza powiększająca się waga nie wpływa pozytywnie na nastrój. Wiele badań naukowych potwierdza zależność między nadmiernym spożywaniem słodyczy,
a chandrą i zaburzeniami nastroju.

Podsumowując można stwierdzić, że słodycze są dobrym sposobem na poprawę nastroju, lecz na okres krótkotrwały. W dłuższym okresie czasu nadmierne spożywanie słodyczy wpływa negatywnie na nastrój, a może nawet być przyczyną zaburzeń nastroju, nie wspominając już o negatywnych konsekwencjach zdrowotnych.